Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZMĚNA PRAVIDLA O OFSAJDU A DALŠÍ

2. 8. 2013

Od začátku této sezóny platí nové pravidlo o ofsajdu, Toto pravidlo přinese do našich zápasů asi mnohem více emocí. FAČR vyškolila ligové rozhodčí, ale na našich úrovních jsou rozhodčí proškolení pouze na seminářích a vzhledem k tomu, že klasicky nemáme ani pomezní rozhodčí obávám se, že nové pravidlo zvedne tlak nejednomu z nás. Níže změna.

Dosud platilo, že hráč ovlivňuje obránce, když je dva metry od něj. Nyní je v ofsajdu až ve chvíli, kdy s obráncem jde aktivně do souboje. Rovněž se ofsajd nemává ve chvíli, kdy obránce není v pohybu, přesto neúmyslně tečuje míč na protihráče v ofsajdovém postavení. Záleží pak na sudím, zda posoudí, že šlo o obráncův záměr hrát míč, či o neúmyslnou teč.

Dále si u nás velmi zásadně mění pravidlo o počtu střídajících hráčů. Ještě v minulé sezóně platilo pravidlo maximálně 3 střídajících hráčů během hry. Dnes je to už 5 hráčů, kteří mohou během jednoho utkání střídat. My se stejně v 5 na střídaní nesejdeme, ale pokud ano a bude to možné, měli by vždycky hrát všichni. Není nic otravnějšího než celý zápas koukat na hrající spoluhráče z lavičky. Budeme se snažit, abychom střídali spravedlivě a pokud to umožní stav na hřišti tak co nejdříve.

Další se změn je to, že pokud zápas skončí nerozhodně, nejde se do kabin a do sprch, ale budou následovat pokutové kopy, které mají svá pravidla. Pánové jako v Lize Mistrů :-). Rozhodčí vylosuje branku, tým, který začne. Každý tým pak kope 5 penalt, vždy musí kopat jiný hráč, zbytek týmu musí být v uprostřed půlícího kruhu. Mimo něj mohou být jen brankář, exekutor kopu a rozhodčí. Pokud i po tomto penaltovém rozstřelu bude nerozhodný stav. Kope se pak vždy jedna penalta do té doby než někdo neuspěje (náhlá smrt). Vítěz penalt získá v zápase 2 body a proherce 1 bod. Podle mě dobrý, já už trénuju penalty, teda jejich chytání, protože mě to určitě párkrát čeká :-)

Poslední úpravou je, že když v zápase dostanete DVĚ ŽLUTÉ KARTY A PAK ČERVENOU, automaticky jste v minulé sezóně měli stopku na jeden zápas. Teď si můžete vybrat, buď trest stop na jeden zápas nebo zaplatíte 500,-kč a můžete příště hrát naprosto bez problémů.

Toto jsou asi všechny novinky.